Pages Navigation Menu

Nauka, Rozum, Wiedza

Reklama

Firmy deklarują ujawnienie wyników badań!

3-2-13

Są już echa kampanii AllTrials (nawołującej koncerny do publikacji wyników badań naukowych), którą w Polsce prowadził Klub Sceptyków Polskich.

Niektóre europejskie firmy farmaceutyczne (w tym gigant GlaxoSmithKline) zadeklarowały, że będą rejestrować i publikować wyniki wszystkich nowych badań klinicznych. Część zadeklarowała ponadto (LEO Pharma), że udostępni także wszystkie wyniki badań z ostatnich 25 lat.

Decyzja LEO Pharma jest na tyle przełomowa, że organizator kampanii, autor książki Bad Pharma – Ben Goldacre – wysłał list z wyrazami uznania do zarządu skandynawskiej firmy farmaceutycznej. Pozytywną stroną zjawiska jest też fakt, że pomimo kilkunastu skandali, których świadkami byliśmy w ostatniej dekadzie, współczesna medycyna i farmacja funkcjonuje (lub deklaruje taką chęć – czas pokaże końcowy efekt) w uczciwych, przejrzystych, opartych na dowodach naukowych realiach (czego niestety nie można powiedzieć o „tajemniczych” i „niewyjaśnionych” metodach produkcji cukierków homeopatycznych lub oszukanych produktach „medycyny” alternatywnej.

KSP dziękuje wszystkim sympatykom, którzy brali udział z kampanii, wysłali listy do PE i europosłów, oraz w każdy inny sposób wspomagały nasze (i międzynarodowe) działania.

Skutkiem kampanii(mamy taką nadzieję) będzie uprawomocnienie i upowszechnienie regulacji rynku farmaceutycznego, prowadzenie badań w oparciu o standardy naukowe (a nie wyłącznie marketingowe), jawność i dostępność do wyników badań nowych i istniejących leków.

Wszystko w interesie każdego z nas (jako pacjentów).

O kolejnych skutkach kampanii będziemy informować na naszych stronach.

Jeden Komentarz

  1. O jakiego rodzaju lekach mówimy? Moje badania nad farmaceutykami onkologicznymi zawsze są prowadzone wg standardów naukowych. Wyniki, jeżeli są pozytywne, mogą oczywiście służyć jako argumenty marketingowe, tak zresztą być powinno – pacjenci powinni być informowani nie tylko o możliwych skutkach ubocznych terapii, ale i o korzyściach z niej płynących.
    Jeżeli natomiast mowa o „farmaceutykach” typu powszechnie reklamowanego Oscillococcinum (który zawiera cukier i… cukier), to nikomu te wyniki badań nie są potrzebne.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama (kliknięcie wspiera KSP)
Reklama (KSP nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam!)