Pages Navigation Menu

Nauka, Rozum, Wiedza

Reklama

Sceptycyzm naukowy. Co jest ważniejsze – wiara czy wiedza?

Co to znaczy być dzisiaj sceptykiem i jak nie dać się omamić popularnym pseudonaukowcom? – Sceptyk działa w myśl zasady „przedkładam dowody nad rekomendacje” – podkreślali goście radiowej Czwórki, członkowie Klubu Sceptyków Polskich i współorganizatorzy 17 Europejskiego Kongresu Sceptyków -Dominik Kantorowicz i Tomasz Garstka.
Tomasz Garstka i Dominik Kantorowicz w Czwórce
Tomasz Garstka i Dominik Kantorowicz w CzwórceFoto: Jakub Jamrozek/Czwórka

Sceptycyzm naukowy polega na uznawaniu za wiarygodne tylko tych teorii i wyników badań, które – po kilku próbach – w takich samych warunkach dają ten sam wynik. – To nie tak, że nikomu nie można wierzyć na słowo. Ale każdy ma dziedzinę, w której się specjalizuje i o innych wie niewiele, dlatego warto mieć autorytety, które pomogą nam w weryfikowaniu naszej wiedzy – mówił Dominik Kantorowicz. A jak przekonywał Tomasz Garstka, ludzie na co dzień tego nie robią, a to błąd.

 W programie mówiliśmy także o tym, jak działają sceptycy, „debugerzy”, którzy imitują i obalają zjawiska paranormalne, oraz o życiu magika Jamesa Randy’ego. Rozmawialiśmy także m.in. o zjawisku śmierci klinicznej i teoriach na ten temat, a także o zaufaniu społecznym do jasnowidzów. Opowiadaliśmy też o XVII Europejskim Kongresie Sceptyków, którego uczestnicy będą rozmawiać m.in. o popularyzowaniu osiągnięć nauki i ochronie opinii publicznej przed dezinformacją w obszarach takich jak: medycyna, psychoterapia, edukacja, zjawiska paranormalne, zmiany klimatyczne, żywność modyfikowana genetycznie czy energia jądrowa. Zastanawialiśmy się także nad stosunkiem sceptyków naukowych do religii i jej rytuałów.

***

Posłuchaj audycji klikając w ikonę poniżej:

Znalezione obrazy dla zapytania posłuchaj

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: Dominik Kantorowicz (twórca portalu mala-psychologia.eu), Tomasz Garstka (Klub Sceptyków Polskich)

Data emisji: 13.06.2017

Godzina emisji: 20.05

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama (kliknięcie wspiera KSP)
Reklama (KSP nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam!)